moje zdjęcie

Nazywam się Henryk Arodź. Jestem profesorem fizyki teoretycznej. Przed przejściem na emeryturę w roku 2019. pracowałem w Zakładzie Teorii Pola na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Nadal utrzymuję bliskie kontakty z kolegami z tego i innych Zakładów w Instytucie Fizyki Teoretycznej UJ, uczestniczę w seminariach, ale nie mam już zajęć dydaktycznych ze studentami.

Zajmuję się teorią pól i mechaniką kwantową, nie jest mi obca także fizyka matematyczna. Oto zagadnienia, którym poświęciłem sporo czasu: pola Yanga-Millsa; kwantowa mechanika cząstki ze spinem i ładunkiem kolorowym i jej granica klasyczna; relatywistyczne wiry i ścianki domenowe; defekty topologiczne i międzypowierzchnie (interfaces) w nematycznych ciekłych kryształach; pola skalarne z nieróżniczkowalnym potencjałem; mechanika kwantowa cząstki Majorany oraz pole Majorany. Opublikowałem ponad 70 prac badawczych w recenzowanych czasopismach naukowych, połowę samodzielnie. Ponad dwadzieścia innych artykułów ukazało się w materiałach ze szkół i konferencji, w czasopismach dydaktycznych i popularyzatorskich. Wiele prac wyrosło z rozmyślań podczas przygotowywania się do zajęć dydaktycznych. Prowadziłem wykłady i ćwiczenia, m.in., z elektrodynamiki klasycznej, mechaniki kwantowej, matematyki współczesnej, oraz z klasycznej i kwantowej teorii pól. Jestem współautorem kilku podręczników akademickich.

Niniejsze strony www powstały z kilku powodów. Po pierwsze, ja i moi współautorzy obiecaliśmy, że stworzymy strony www zawierające korekty i uzupełnienia do naszych podręczników. Po drugie, chciałbym informować o aktualnie wykonywanych przeze mnie badaniach, komentować badania wcześniejsze oraz proponować małe, lub nieco większe, zadania badawcze. Na koniec, zamierzam informować o ciekawostkach naukowych, a także trochę powspominać. W jakimś stopniu ma to wszystko zastąpić mi wykłady dla studentów, które bardzo lubiłem.

Treści obu wersji językowych nie są identyczne.







Najnowsze publikacje