Teaching materials
This page contains materials for the classes I teach in this semester, as well as (in the future) links to the archive of past materials I deem viable for archiving.
If you want a guarantee that something won't get removed $n$ years from now, save the HTML. You have been warned.
Szczególna Teoria Względności 24/25L - Zasady zaliczenia oraz najważniejsze informacje
W trakcie semestru będą dwa kolokwia: około 1/3 semestru z materiałów początkowych, oraz na koniec kolokwium zaliczeniowe skupiające się na reszcie materiału, ale zawierające zadania z całego semestru. Do zaliczenia wystarczy przystąpić do kolokwium pierwszego i zaliczyć drugie; dobre zaliczenie obydwu będzie skutkowało lepszą oceną.
Oprócz tego wymagana jest również aktywność i obecność na zajęciach. Do obowiązującego na aktualnych ćwiczeniach zestawu zadań należy przed zajęciami zgłosić listę deklaracji: osoby obecne na zajęciach deklarują, które zadania mogą rozwiązywać przy tablicy. Z deklarujących się osób będą wybierane osoby do wykonania zadania -- każdy powinien co jakiś czas do zadań podejść. Wymagane jest 50% zadeklarowanych zadań. W przypadku, gdy osoba się zadeklaruje ale okaże się, że zadania nie potrafi nawet ruszyć, wykreślane będą jej deklaracje z tych zajęć.
Wysoka aktywność może pomóc podnieść ocenę; każde 'wystąpienie' przy tablicy będzie nagradzane plusikiem. Można mieć dwie nieusprawiedliwione nieobecności.
Zestawy zadań
zajęcia 5 -- rachunek wektorowy i tensorowy
Na zajęciach wykonywaliśmy obliczenia/dowody dotyczące rachunku tensorowego.
Czasoprzestrzeń Minkowskiego, z uwagi na swoją strukturę opartą o geometrię hiperboliczną, jest podzielona na trzy oddzielne klasy wektorów.
Wektor czasowy jest wektorem, którego kwadrat (iloczyn wektorowy samego ze sobą) jest większy od zera. Przykładem takiego wektora będzie wektor styczny do linii czasu stacjonarnego obserwatora. Taki obserwator może zidentyfikować zegarek, który nosi na swojej ręce ze zmienną $t$, stąd identyfikacja takich wektorów jako wektorów czasowych. Wektor czasowy może być skierowany w przyszłość albo przeszłość. Przy użyciu pchnięcia Lorentza jeden wektor czasowy zawsze możemy przetransformować w drugi o takiej samej orientacji. Fizycznie odpowiada to transformacji pomiędzy układem spoczynkowym jednego wektora a układem drugiego.
Wektor przestrzenny jest wektorem, którego kwadrat jest mniejszy od zera. Przykładem takiego wektora mógłby być wektor wzdłuż osi $x$ układu, stąd nazwa. Zdarzenia połączone wektorem przestrzennym nie mogą na siebie wpłynąć, gdyż wymagałoby to przekroczenia prędkości światła.
Wektor zerowy to asymptotyczna granica pomiędzy tymi dwoma klasami wektorów; tworzy ona tzw. stożek świetlny. Kwadrat takiego wektora jest równy $0$.
zajęcia 4 -- transformacja Galileusza
Dla porównania z transformacją Lorentza przeanalizowaliśmy sobie transformację Galileusza.
Transformacja Galileusza pozwala nam działać na 'czasoprzestrzeni' takiej, na jakiej Newton zdefiniował swoje prawa. Jednak przy analizie praw fizycznych szybko pojawia się problem -- transformacja Galileusza wyróżnia obserwatora np. praw Maxwella. Jeżeli taki wyróżniony układ miałby istnieć, to eksperymenty powinny go być w stanie zidentyfikować.
Jednak na przełomie wieków XIX i XX, wszystkie eksperymenty pokazywały niezmienniczość praw Maxwella. Doprowadziło to do powstania zasady względności: prawa fizyki wyglądają tak samo we wszystkich inercjalnych układach odniesienia.
Zasada ta jest podstawą fizyki relatywistycznej; w formie ograniczonej do układów inercjalnych prowadzi do szczególnej teorii względności.
zajęcia 3 -- transformacja Lorentza
Wykazaliśmy sobie na zajęciach sporo własności transformacji Lorentza.
Transformacje spełniające wymagania transformacji Lorentza działają w taki sposób, że zachowują fundamentalną dla STW geometrię czasoprzestrzeni Minkowskiego niezależnie od inercjalnego układu odniesienia, w którym przeprowadzamy obliczenia. Zatem takie transformacje spełniają postulat względności -- prawa fizyki są takie same w każdym inercjalnym układzie odniesienia.
zajęcia 2 -- wprowadzenie do notacji indeksowej
Zaczęliśmy wprowadzać notację indeksową.
Zwykłe wektory (zwane kontrawariantnymi) mają znaną nam interpretację geometryczną: jest to prozaiczna 'strzałka.' Algebraicznie wektory zapisujemy w abstrakcyjnej notacji indeksowej jako $v^i$.
Ich odpowiednikami w przestrzeni dualnej, przeprowadzającymi wektory do skalarów, są wektory kowariantne, zwiemy je formami liniowymi. Algebraicznie mają interpretację jako działanie; zapisujemy je jako $w_i$. By uzyskać skalar, notacją indeksową możemy zapisać działanie jako $$w_i v^i.$$
Ale ważne jest mieć też intuicję geometryczną. Formy liniowej używamy np. reprezentując na płaskiej, dwuwymiarowej mapie wysokość przy użyciu konturów topograficznych. Rysujemy na takiej mapie wektor łączący punkt początkowy i punkt końcowy i zliczamy, ile linii topograficznych przekroczyliśmy. Otrzymujemy tak odległość, jaką pokonamy w wymiarze $z$ wzdłuż wejściowego wektora - operację przeprowadzającą wektor w skalar.
Ilustracja (źródła: archimash.com, "Gravitation" Misner/Thorne/Wheeler).
zajęcia 1 -- wprowadzenie do obrotów
Przeanalizowaliśmy sobie sposoby, na jakie można zapisać prozaiczną rotację płaszczyzny euklidesowej, i zasugerowaliśmy istnienie innego rodzaju płaszczyzny -- płaszczyzny Minkowskiego.
Rotacje można przedstawiać przy użyciu macierzy rotacji, ale alternatywnym sposobem przedstawiania jej są także liczby zespolone.
Te ostatnie są wyjątkowo sprytnym sposobem przeprowadzania operacji rotacji w pamięci.
Płaszczyzna Minkowskiego jest modelem dwuwymiarowej czasoprzestrzeni, gdzie jeden wymiar pełni funkcję czasu.
Geometria na niej jest podobna do geometrii euklidesowej, ale ma charakterystykę hiperboliczną.
Co to dokładnie znaczy, dowiemy się wkrótce... Natomiast pamiętajmy, że możemy używać rotacji hiperbolicznych w bardzo podobny sposób. Istnieje analog liczb zespolonych -- liczby podwójne -- który pozwala na podobne operacje, co liczby zespolone w geometrii euklidesowej. Ale w STW nauczymy się sprytniejszych od nich mechanizmów, więc proszę to traktować tylko jako ciekawostkę.
Rachunek tensorowy przy użyciu indeksów pozwala nam zapisywać operacje przenoszące z przestrzeni wektorowych, przestrzeni dualnych i iloczynu tensorowego tych przestrzeni w kompaktowy sposób, i wykonywać je poprzez sumację zamiast użycia macierzy.
Obiekty, na których możemy działać:
$v^\mu$ - wektor kontrawariantny, element przestrzeni wektorowej;
$w_\mu$ - wektor kowariantny, element przestrzeni dualnej;
By istniało odwzorowanie pomiędzy tymi dwoma przestrzeniami, musi istnieć metryka. Metryką czasoprzestrzeni Minkowskiego jest $$\eta_{\mu\nu} = diag(1, -1, -1, -1).$$
Mając metrykę, możemy znaleźć element dualny $$v_\mu = v^\alpha \eta_{\alpha \mu}.$$
Działanie możemy też przeprowadzić w drugą stronę, korzystając z metryki odwrotnej $\eta^{\mu\nu} = diag(1, -1, -1, -1) = \eta_{\mu\nu}.$ Jak widzimy, jest odwrotna sama do siebie.
Metryka spełnia też funkcję iloczynu skalarnego $$v \cdot w = v^\alpha w_\alpha = \eta_{\alpha \beta} v^\alpha w^\beta.$$ W naszej notacji metryka spełnia również funkcję 'obniżającą' (a odwrotna 'podwyższającą') indeksy martwe.
Bardziej skomplikowane obiekty tworzymy przez złożenie $T_{\mu\nu}$ - tensor rzędu drugiego, element przestrzeni iloczynu przestrzeni dualnych; kolejność indeksów i ich wysokość są ważne.
Specjalnym obiektem jest delta Kroneckera $$\eta^{\mu\alpha} \eta_{\alpha\nu} = \delta^{\mu}_{\nu} = diag(1, 1, 1, 1).$$ W algebrze tensorowej spełnia ona funkcję zmieniającą nazwę indeksu $$v^\mu = v^\alpha \delta^\mu_\alpha.$$
Metryki można użyć do przeprowadzenia operacji kontrakcji. Operacja ta w przypadku macierzy dwuwymiarowej da nam ślad macierzy, co możemy sobie sprawdzić wykonując sumę explicite: $$T^\alpha_\alpha = T^{\alpha\beta} \eta_{\alpha\beta} = Tr(T).$$
W każdym równaniu po obydwu stronach musi być tyle samo indeksów żywych (bo reprezentują przynależność do przestrzeni tensorowej będącej odpowiednią kombinacją przestrzeni wektorowych i dualnych) oraz martwych (bo reprezentują one przeprowadzanie elementu przestrzeni wektorowej w skalar przy użyciu elementu dualnego). Martwe indeksy można przemianować na inny, co pozwala nam zauważyć pewne zależności. Jeżeli trzymamy się tych reguł, możemy bez problemu pomnożyć obie strony równania tensorowego przez np. wektor, metrykę czy deltę Kroneckera i zostanie zachowana równość.
Oprócz tego proszę pamiętać o operacji symetryzacji i antysymetryzacji z zestawu piątego.