olga pho Ukończyłam Studia Matematyczno-Przyrodnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1999 roku, uzyskując tytuł magistra chemii, rok później magistra fizyki. Pod kierunkiem profesora Andrzeja M. Olesia odbyłam studia doktoranckie w Instytucie Fizyki UJ. Po obronie pracy doktorskiej prowadziłam badania naukowe w ramach zagranicznych staży podoktorskich oraz wizyt naukowych w Instytucie Maxa Plancka w Dreźnie, na uniwersytecie w Bristolu (University of Bristol), na Okinawie (Okinawa Institute of Science and Technology Graduate University) oraz w Tajpej (National Taiwan University). Obecnie jestem adiunktem w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Moje zainteresowania naukowe obejmują nowe fazy w sfrustowanych układach kwantowych (lód spinowy), kwantowe wariacyjne symulacje Monte Carlo z wykorzystaniem sieci tensorowych, oraz uporządkowanie ładunkowe, magnetyczne i orbitalne w związkach metali przejściowych.